28 kwietnia 2017 15:14 | Aktualności

Debata uczniowska SZKOŁA DOBREGO WYCHOWANIA

O tytuł SZKOŁY DOBREGO WYCHOWANIA walczy nasza szkoła. Przed nami nie lada wyzwanie i czeka nas wiele zadań do wykonania. W związku z tym konkursem w dniu 27 kwietnia odbyła się w naszej szkole prawdziwa debata na temat dobrego wychowania, która oscylowała wokół cytatu Antoniego Słonimskiego „Jeżeli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie”.

Najpierw przypomnieliśmy sobie, jakich zasad należy przestrzegać, żeby debata przebiegała w atmosferze konstruktywnej dyskusji, a nie kłótni.

Na dobry początek uczniowie z przeciwnych drużyn podali sobie ręce i zagrali w kalambury. Uczniowie sprytnie odgadywali hasła związane z dobrym zachowaniem: Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe; Kto z kim przestaje, takim się staje; Kłamstwo ma krótkie nogi; Jak cię widzą, tak cię piszą. Po intelektualnej rozgrzewce przeszliśmy do właściwej debaty, na której poruszyliśmy następujące tematy: Czy dobre zachowanie ułatwia codzienne życie? Dobre zachowanie w każdej sytuacji? Następnie przeciwne drużyny uczniów z klasy VI, V i IV prowadzili walkę na argumenty:

Zachowanie w szkole.

Jak jest, a jak powinno być?

Zachowanie na boisku i placu zabaw.

Jak jest, a jak powinno być?

Zachowanie na wycieczkach i wyjazdach.

Jak jest, a jak powinno być?

Po omówieniu tych tematów uczniowie szybko odgadli sens dyskusji i go zrozumieli. Teraz pozostaje tylko te zasady wcielić w codzienne życie. Trzymamy za wytrwałych kciuki.

Po podsumowaniu dyskusji uczniowie podali sobie ręce i wspólnie przeczytali opracowaną przez siebie Szkolną Kartę Zasad Dobrego Zachowania, która jest umieszczona na głównym holu szkoły.

Debata uczniowska SZKOŁA DOBREGO WYCHOWANIA