04 listopada 2017 21:25 | Aktualności

XVI DYKTANDO KASZUBSKIE

Już 16  raz uczniowie, dorośli oraz nauczyciele wzięli udział w konkursie Kaszubskiego Dyktanda. W tym roku gospodarzem zostało Bojano.

Po rejestracji uczestników, wszyscy udali się na halę sportową, gdzie przy muzyce Gminnej Orkiestry Dętej Gminy Szemud wydarzenie zapoczątkowali przewodnicząca rady gminy Szemud – Aleksandra Perz oraz Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski. Po uroczystym wprowadzeniu sztandarów wszyscy wspólnie zaśpiewali 2 hymny – polski oraz kaszubski. Następnie gości oficjalnie przywitał prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – Edmund Wittbrodt. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy konkursu wybrali się do przydzielonych sal. Do I etapu Dyktanda przystąpiło 243 uczestników!

W czasie sprawdzania prac na  uczestników czekał szereg atrakcji. Każdy miał możliwość zapisania się na niezwykle ciekawe warsztaty m.in. plastyczne czy też tańców kaszubskich. Na głównej scenie natomiast dzieci miały przyjemność uczestniczyć w spektaklach „Kota w butach” oraz „Czarodziejskiego Krzesiwa”. W międzyczasie miały miejsce również występy wokalne dzieci oraz zespołów tj. Krośnięta czy Koleczkowanie. Fanów słodkości czekało mnóstwo kaszubskich wypieków jak i kolorowa wata cukrowa.

W tym roku naszą szkołę  reprezentowali: Michał Szymański, Sebastian Ceynowa, Maja Dominik oraz Igor Ceynowa.

XVI DYKTANDO KASZUBSKIE