20 listopada 2018 20:28 | Aktualności

„BO W PAMIĘCI JEST SIŁA ZAKLĘTA”

„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną.  Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci.  Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”.

Jan Paweł II

W dniu 17 listopada w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Żarnowcu odbył się II Międzygminny Konkurs Historyczny „Bo w pamięci jest siła zaklęta”, zorganizowany przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.  Wzięło w nim udział 4 szkół podstawowych z Gminy Krokowa -  ze Sławoszyna, Lubocina, Wierzchucina i Żarnowca, oraz dwie szkoły z Gminy Puck – zespoły teatralne  z  Leśniewa i Łebcza. Każda ze szkół zaprezentowała program artystyczny w formie apelu lub przedstawienia, poruszający temat II wojny światowej, a szczególnie powstania warszawskiego  i Armii Krajowej.

Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny: klasy I-III oraz IV-VIII. Grupa młodsza w składzie:  Amelia Glembin, Daria Wilżak, Oliwia Szczypior, Agata Funk, Magdalena Bojke, Nikola Białk, Nikola Leis, Paulina Krzynowek, Wiktoria Stasiulewicz, Sandra Galińska, Maja Gerszewska, Maciej Bank, Szymon Borchmann  i Bartłomiej Bielawa przygotowała występ pt: „Polska Niepodległa”. Nad jego przygotowaniem czuwały pani Alicja Jarmulewska i pani Barbara Zimolzak. Natomiast grupa starsza w składzie: Julia Krause, Marcelina Maciąga, Aleksandra Budnik, Karolina Chojnacka, Aleksandra Grygiel, Roksana Wilżak, Roksana Wyszecka, Karina Galińska, Julianna Białk, Filip Glembin, Paweł Szymański, Filip Kramp, Szymon Angel, Olaf Hinc, Michał Szymański, Dawid Czuro, Jakub Białk, Sebastian Ceynowa, Marek Szczypior i Kamil Roeske zaprezentowali przedstawienie „Sznur nadziei', przygotowany pod kierunkiem pani Barbary Pawłowicz i pani Agnieszki Rambiert.

Po obejrzeniu wszystkich wystąpień i po burzliwej naradzie jury w składzie: pan Jerzy Grzywacz – Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Pomorskiego, uczestnik Powstania Warszawskiego, pan Tomasz Kuplicki – Prezes ŚZŻAK Koło Sopot, pani Elwira Worzała – prezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Okręgu Pomorskiego, pani Karolina Wojtko – aktorka sceny muzycznej oraz pani Aleksandra Pitra – Kox – prezes Fundacji im. ks. profesora Włodzimierza Sedlaka zdecydowało o przyznaniu ex aequo dwóch drugich w kategorii klas młodszych dla uczniów szkół ze Sławoszyna i Lubocina.  Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła grupa z Żarnowca. Natomiast w kategorii klas starszych wyniki wyglądają następująco:

I miejsce – Leśniewo

II miejsce – Żarnowiec

III miejsce – Lubocino.

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani pamiątkowym medalem  z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Gorąco gratulujemy uczniom naszej szkoły za wspaniałe występy.  Dziękujemy także opiekunom, którzy czuwali nad przygotowaniami, a także panu Szymonowi Kamińskiemu za oprawę muzyczną i pani Lucynie Kramp za nieocenioną pomoc w tworzeniu scenografii.

„BO W PAMIĘCI JEST SIŁA ZAKLĘTA”