21 maja 2011 20:17

WYCIECZKA DO PRZYWIDZA

Uczniowie z naszej szkoły oraz innych szkół, którzy uczą się języka kaszubskiego w gminie Krokowa dnia 21 maja 2011r. uczestniczyli w bardzo ciekawej wycieczce do Parku Przygody w Przywidzu, który jest oddalony o 90 km. od Lubocina.

Celem naszej wycieczki były zajęcia, na których wszyscy wyrabiali chlebki zgodnie z instrukcją pani prowadzącej zajęcia pt. "Od ziarenka do bochenka" a pózniej sympatyczny pan Roman uczył wszystkich wyrabiać przedmioty z gliny. Pan Roman, to uczeń państwa Neclów, którzy do dzisiejszego dnia w Chmielnie mają swój zakład wyrobów z gliny. Wykonane własnoręcznie dzbany , miski, kubki itp. przedmioty domowego użytku  sprzedają we własnym sklepie w tejże miejscowości. Jaka wielka była radośc dzieci z pięknie upieczonego gburskiego chleba albo z własnoręcznie wykonanego w glinie dzbanka lub talerzyka itp. rzeczy. Fantazja dzieci była bardzo wielka. Wypalone w piecu przedmioty każdy zabrał ze sobą do domu. Dla wielu chętnych osób czekał plac zabaw lub jazda quadami, kula sferyczna albo ścianka wspinaczkowa.

Wrażeń i emocji było mnóstwo nie tylko dla dzieci lecz także dla ich opiekunów. Był to cudowny dzień zabawy i integracji kaszubskiej. Bardzo dziękujemy za  miłą gościnę oraz wspólnie spędzone chwile z gospodarzami parku, do którego powrócimy ponownie zimą.

M.Roraff- organizator wycieczki.