16 września 2011 22:07

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2011

"Lasy to życie - chrońmy je" – to hasło przewodnie akcji "Sprzątania świata 2011". Włączyli się do niej uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lubocinie.

"Sprzątanie świata" jest częścią ogólnoświatowego ruchu na rzecz ochrony środowiska "Clean up the World", który wywodzi się z Australii.

Od 1994 roku w każdy trzeci weekend września młodzież szkolna i inni wolontariusze wyruszają do lasów, parków i na ulice, żeby posprzątać pozostawione tam śmieci.
Pomimo wyraźnego hasła przewodniego, uczniowie naszej szkoły  sprzątali nie tylko las, wysprzątali też  park przy szkole oraz okoliczne ulice.

Nie traktujmy lasów przedmiotowo – weźmy pod uwagę, że są to miejsca tętniące życiem. Zachowując czystość w lesie, ograniczając ilość dzikich wysypisk i odpadów stwarzających zagrożenie – dbamy o to, aby zachować naturalne warunki środowiskowe, zapewniające trwałość drzewostanów i ograniczające występowanie niebezpiecznych sytuacji (np. pożary).

Dzisiejsza akcja ma charakter  jednorazowy więc raczej nie przyniesie rezultatu. Dzieci należy uświadamiać nieustannie, a przede wszystkim my jako dorośli powinniśmy swoim zachowaniem dawać dobry przykład.