29 października 2011 21:56

WYCIECZKA DO WEJHEROWA I PIAŚNICY

Lesie… co mówisz?

W przeddzień święta Wszystkich Świętych klasy 0-2 wybrały się 27 października na cmentarz do Tyłowa, aby zapalić znicz i pomodlić się na grobach swoich bliskich. Pamiętaliśmy również o niewinnych ofiarach II wojny światowej, zamordowanych przez hitlerowców w Lasach Piaśnickich. 28 października cała nasza szkoła pojechała do Piaśnicy, aby uczcić pamięć tych, którzy zginęli tam od hitlerowskiej kuli. Spacerując po lesie, chodząc od grobu do grobu słuchaliśmy opowiadania pań o tych tragicznych czasach, w których przyszło żyć naszym dziadkom czy pradziadkom. Zapaliliśmy znicze na grobach pomordowanych, pomodliliśmy się przy grobie błogosławionej siostry Alicji Kotowskiej, obejrzeliśmy przepiękną kaplicę z 12 postaciami, wśród których można rozpoznać siostrę Alicję Kotowską, matki tulące swoje dzieci i postacie o zamazanych twarzach, które symbolizują tych, którzy nie zostali zidentyfikowani. Ta piękna kaplica przypomina nam o obowiązku zachowania pamięci o ofiarach wojny,  aby nigdy więcej ludzie nie wyrządzali sobie wzajemnie takich okrucieństw. Wizyta w Piaśnickim Lesie była wyjątkową lekcją historii.

Prosto z Piaśnicy ruszyliśmy do Wejherowa,  gdzie czekały na nas kolejne miejsca, które warto zobaczyć.  Poszliśmy do  Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej, mieszczącego się w Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków. Czekała tam na nas kolejna lekcja historii. Panie przewodniczki oprowadzając nas po kolejnych salach wystawowych, opowiadały  o dziejach  Wejherowa i  przybliżyły sylwetki wspaniałych postaci tworzących historię Pomorza i Kaszub. Poznaliśmy losy wspaniałego żołnierza, Antoniego Kasztelana, którego odwaga i lojalność wobec ojczyzny uratowała życie wielu ludzi. Zapoznaliśmy się z twórczością wielkiego twórcy literatury  kaszubskiej, Aleksandra Majkowskiego. Część wystawy poświęcona była Gerardowi Labudzie, wspaniałemu badaczowi dziejów średniowiecza polskiego, autora książki „Kaszubi i ich dzieje”. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się wystawa kaszubskich instrumentów muzycznych, gdzie dzieci zobaczyły między innymi bazuny, burczybasy, cymbały, diabelskie skrzypce czy dudy. Wielką frajdę sprawiła naszym uczniom możliwość zagrania na niektórych instrumentach, dlatego też w pewnym momencie zrobiło się na sali bardzo głośno.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie kapliczek na Kalwarii Wejherowskiej. Poszliśmy tam z przewodnikiem, który opowiadał nam o założeniu Kalwarii i o tym, co można zobaczyć w poszczególnych kapliczkach. Kalwaria Wejherowska, zwana też „Kaszubską Jerozolimą” lub „Duchową stolicą Kaszub” wybudowana w latach 1649 – 1655 na polecenie Jakuba Wejhera, to miejsce szczególne w naszym rejonie. Przybywają tu pielgrzymi z całej Polski, aby przejść długą i trudną trasę Drogi Krzyżowej.

Z Kalwarii przeszliśmy do ratusza miejskiego, gdzie swoją siedzibę mają władzę Wejherowa. Młodsza grupa naszych dzieci została powitana przez samego prezydenta miasta, pana Krzysztofa  Hildebrandta.  W ratuszu zwiedziliśmy Salę Tradycji i Historii Wejherowa, gdzie obejrzeć można między innymi makiety zabytkowej części miasta i kalwarii, drzewo genealogiczne rodziny Wejherów i pamiątki z dziejów miasta. Zobaczyliśmy również salę narad i odwiedziliśmy więźnia samotnie odbywającego karę w ratuszowej celi.

A na koniec kilka chwil radości i szaleństwa spędziliśmy  na placu zabaw.