24 kwietnia 2012 21:47

Obchody Światowego Dnia Ziemi w Lubocinie

W poniedziałek 23 kwietnia w Szkole Podstawowej w Lubocinie obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Współorganizatorem obchodów była Błękitna Szkoła we Władysławowie. W ramach obchodów przeprowadzono zajęcia mające na celu przybliżenie świata przyrodniczego, aktywnej obserwacji i uświadomienia, że człowiek jest jednym z wielu ogniw przyrodniczych bytujących na naszej Ziemi. Nasze dzieci miały okazję posiąść nie tylko ciekawą wiedzę przyrodniczą ale i szereg umiejętności praktycznych.

Na zajęciach z ornitologiem uczniowie uczyli się rozpoznawać ptaki zarówno po wyglądzie jak i po odgłosach. Odkryli, które gatunki można spotkać w pobliskim lesie a które na polach i łąkach. Dowiedzieli się jakim wspaniałym „wynalazkiem” natury jest pióro czy dziób.

Praktyczną wiedzę i wiele umiejętności dzieci zdobyły na zajęciach "Zielony survival”, czyli zajęciach o bytowaniu w terenie z dala od cywilizacji. Zaskakujący dla uczestników był fakt jak wiele rzeczy oferowanych przez świat przyrody można wykorzystać przebywając na przykład na biwaku czy na pikniku. Omówionych i zaprezentowanych zostało wiele ciekawych zagadnień takich jak:

pakiet przetrwania czyli co zawiera puszka sprzętu podstawowego,

jak pozyskać czystą wodę z drzewa?

budowanie schronienia z naturalnym materiałów,

które rośliny można zjeść a których się wystrzegać,

jak bezpieczne rozpalić ogień czy wytropić zwierzę.

Eko-Bieg czyli ekologiczny bieg na orientację w powiązaniu z rozwiązywaniem zadań przyrodniczych. Celem zajęć było, zapoznanie z zasadami przygotowania się do wędrówki przyrodniczej, praca z mapą i kompasem, orientacja w terenie, oraz uświadomienie korzyści rekreacyjno - edukacyjnych, jakie można czerpać w czasie przyrodniczych wycieczek.

Sławomira Jetke