22 listopada 2012 22:45

WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS 0-3 DO GDYNI

21 listopada uczniowie klas 0 – III wybrali się na wycieczkę do Gdyni.                                                     Najpierw dzieci wysłuchały kaszubskich legend u Borowej Ciotki, następnie udały się do  Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego.   Centrum Nauki EXPERYMENT jest niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców – amatorów, w którym w sposób namacalny mogą oni na własną rękę przeprowadzić eksperymenty poznając prawa fizyki i przyrody.

Klasy 0 – I uczestniczyły w zajęciach pt. „ I Ty zostaniesz Robinsonem”. Spotkanie przybliżyło uczniom jak odnaleźć się w lesie oraz jak radzić sobie z problemami, które mogą nas  tam spotkać. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się również jak:

• tropić zwierzęta
  • przepowiadać pogodę
  • zachować się w czasie burzy
  • rozpoznać, które rośliny leśne są trujące, a które możemy jeść.

Natomiast uczniowie klasy II i III mieli okazję zapoznać się z wystawą „Kalejdoskop – Przewrotne OKO”!   Interaktywna ekspozycja składa się z ponad 30 stanowisk prezentujących fascynujące zjawiska ze świata optyki . Została stworzona przez pasjonatów fizyki i dydaktyki - mgr inż. Krzysztofa Horodeckiego i dr Bogdana Zajdzińskiego – nauczycieli i dyrektorów szkół z wieloletnim stażem.  W poszczególnych stanowiskach uczniowie poznawali zjawiska ilustrujące, między innymi, powstawanie obrazów pozornych i rzeczywistych, załamanie światła czy widzenie trójwymiarowe. Pomogły one zrozumieć zagadnienia takie jak działanie aparatu fotograficznego czy światłowodu, tajniki luster a także powstawanie obrazu trójwymiarowego!

Na wystawie dzieci eksperymentowały z:

• Największym w Polsce kalejdoskopem – długość  prawie  2,5 m!
  • Magicznym sześcianem – czyli iluzją znikającej ręki
  • Zamianą twarzy – płynną zamianą obrazów twarzy między dwoma osobami
  • Lustrzanym 3D – w pełni trójwymiarowym obrazem bez wykorzystywania okularów!

Na koniec grupy sprawdzały poznaną wiedzę na specjalnych kartach pracy. Wracając do domu mogli pochwalić się bardzo dobrymi wynikami.  Podsumowaniem wycieczki była oczywiście wizyta i wspólny posiłek w Mc Donald‘s.