04 grudnia 2012 23:23

BARBÓRKA

Barbórka Święta o górnikach pamięta.

Barbórka, czyli inaczej Dzień Górnika to tradycyjne święto górnicze, obchodzone 4 grudnia  w dniu świętej Barbary, patronki górników. Święto to kojarzy się przede wszystkim ze Śląskiem, gdzie jest najwięcej kopalń. Od niedawna jednak i my, u nas na Kaszubach, możemy obchodzić to górnicze święto. Dzieje się tak za sprawą firmy PGNiG (czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe), która w Lubocinie prowadzi odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego. 29 listopada gościliśmy w naszej szkole gości z PGNiG, którzy podczas spotkań z naszymi uczniami opowiedzieli o pracy górników, o nafcie i gazie, o stroju górniczym. Zarówno młodsze dzieci, jak i starsze z niebywałym zainteresowaniem słuchały opowieści naszych gości, a także brały aktywny udział w zajęciach. Wykazały się też świetną pamięcią, podczas organizowanych na koniec spotkań konkursów wiedzy o górnictwie. Bardzo miłą niespodziankę sprawili naszym gościom uczniowie klas starszych, zakładając na głowę własnoręcznie zrobione czapki górnicze ( ze spotkania wiemy, że nazywają się one CZAKOJ). Czapki te dzieci przygotowały pod kierunkiem pani Lucyny Kramp.

Nasi uczniowie zostali obdarowani nie tylko wspaniałą wiedzą, ale również wieloma podarunkami, między innymi maskotkami Gazusia, a także czapkami górniczymi. Barbórka to niezwykłe święto – miejmy nadzieję, że zagości u nas na stałe.